Kertészeti önkéntes nap a Queens-i Botanikus Kertben

A PDF Alapítvány tagjaként kifejezetten fontosnak tartom a környezetvédelemben való aktív közreműködést, és mindenkit ugyanerre bátorítok, hiszen úgy gondolom, ily módon valóban jótékony hatást tudunk kifejteni a világban. Ez a célunk, ez az álmunk, úgyhogy irány a legközelebbi önkéntes program! Megannyi helyszínen várják örömmel a segítő kezeket, könnyű rájuk találni.

Nagyon vártam az első önkéntes napomat, amit a Queens-i Botanikus Kertben töltöttem. A kertészkedést választottam, mert ez a tevékenység nemcsak a kertre van jótékony hatással, hanem arra is, aki műveli. A földdel és a növényekkel való foglalatoskodás segít az önmagunkon való munkálkodásban, a lelki folyamataink megértésében és feldolgozásában. Miközben a csodálatos illatokkal és látvánnyal is töltekezhetünk. A növényekkel foglalatoskodni, megtervezni a helyüket az ágyásban a következő évszakra olyan érzés, mintha összebarátkoztunk volna velük.

Szerda reggel az önkéntes csapat a botanikus kert esküvői kertje előtt találkozott. Egy kedves koordinátor ismertette velünk a nap menetrendjét, bemutatta a kertészeket, akik majd a tevékenységeket vezetik és kialakítottuk a különböző csapatokat. Már az érkezésemkor megcsodáltam a rózsákat, annyira élettelien színesek voltak, így igencsak megörültem, hogy a rózsakertbe kerültem. A csapatvezetőnk Karl volt, aki maga is kertészként dolgozik a botanikus kertben. Kedvesen köszöntött minket, megmutatta a raktárt, ahol felvettük az ásóinkat, miközben sok érdekességet mesélt a botanikus kertről. A feladatunk az volt, hogy a rózsa kert sarkaiban lévő ágyásokba virágokat ültessünk. A négy ágyásból kettőt már beültettek, ezért volt honnan inspirációt vennünk, amikor elkezdtük megtervezni a saját ”kiskertünket”. Pontosan meg kellett határoznunk a hét féle elültetendő virág helyét, hogy megfelelően tudjanak majd fejlődni, ne zavarják egymást és harmonikus látványt nyújtsanak. Karl ebben is nagy segítségünkre volt, hiszen összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat. Amint elrendeztük a virágokat, kiástuk számukra a helyet és beültettük őket az új otthonukba. Hogy elősegítsük a növekedésüket, forgáccsal szórtuk be a talaj felszínét. Ez a fajta talajtakaró sokféle, főként szerves anyagból készül (fű, levél, széna, szalma, fa, stb.), segít megőrizni a talaj nedvességtartalmát és hőmérsékletét, visszaszorítja a gazok elterjedését és esztétikus látványt kölcsönöz. Az általunk használt faforgácsot helyben állítják elő a kivágott fákból, ezért friss és megbízható. Ezután már csak a locsolás volt hátra. Megelégedéssel szemléltük a boldogan fürdőző virágokat.

Nagy örömömre szolgált, amikor megtudtam, a Queens-I botanikus kert az egyetlen a városban, ahol nem használnak kemikáliákat, vagy műtrágyát. Mint megtudtuk, tudatosan választották ezt a teljesen fenntartható és környezetbarát gazdálkodási formát, és ezzel vállalták, hogy több emberi beavatkozásra lesz szükségük. Szerencsére mindig jelentkeznek lelkes önkéntesek, akik támogatják a munkájukat. Azt is megtudhattuk, hogy a faforgácsban lévő gombák szimbiózisban élnek a növényekkel és a talajjal. Hálózatos szerkezetük lehetővé teszi, hogy tápanyagforrásként szolgáljanak a földben élő szervezetek számára. Manapság számtalan kutatás irányul arra, hogy visszaállítsák az ősi együttműködést az úgynevezett mikorrhiza gombák és a növényi gyökerek között, hiszen ez megnövekedett termést és egészségesebb termőföldet eredményezne. A PDF Alapítványnál mindannyian a vegyszermentes és környezetbarát gazdálkodás hívei vagyunk, ahogyan erről az öko kiskertekről szóló cikkeinkben is írunk.

Igazán felemelő és tevékeny napot töltöttünk el a botanikus kertben az önkéntesekkel. Érdekes történeteket osztottunk meg magunkról, a környezethez fűződő kapcsolatunkról és a terveinkről. Ez a nap nemcsak a virágokra volt jótékony hatással, hanem ránk is. És amikor pár hét múlva visszatérünk, láthatjuk a növénykéket, mennyit fejlődtek – és hálásak leszünk, hogy ehhez mi is hozzájárulhattunk.

*

Megtudtam, hogy a botanikus kert önkénteseket keres nyárra, akik a méhész kertet gondozzák, úgyhogy jelentkeztem is rögtön. Abban a szerencsében lesz részem, hogy minden héten eltölthetek pár órát a kertben, töltekezhetek, kertészkedhetek és még a méhekről is tanulhatok. A méhek is és az általuk készített méz is alapvető fontosságú az emberiség számára. Tudvalevő, hogy egyre csökken a nektárgyűjtő területek száma, ezért fontos odafigyelni rá, hogy minél több mézelő növényt ültessünk.