Karancsi Dóra


Gyuris-Karancsi Dóra vagyok. Olyan embernek vallom magam, aki nyitott Földünk sokszínűségének és az emberiség globális létezésének minél szélesebb körű megismerésére. Természet és ember nem létezhet egymás nélkül - ezt az alapigazságot napjainkban sajnos sokan nem veszik figyelembe. Holott az ember minden egyes megnyilvánulásával formálja környezetét. Az Anyaföldet, melyet arra kaptunk, hogy megőrizzük unokáink számára, manapság nagyon kevesen tisztelik és még kevesebben működnek együtt vele.

A PDF Alapítvány többek között arra hivatott, hogy ember és természet viszonyát egy olyan harmonikus egésszé alakítsa, mely által Földünk a fenntartható fejlődés útján az egyéni kiteljesedést szolgálja. A kulcs az egyéni és társadalmi felelősségvállalás, amely oda-vissza kölcsönhatásban építi egymást és alakít ki egy megfelelő globális gondolkodást, mely országhatároktól független és célja a kulturális sokszínűség általi fejlődés.

Gyerekkoromtól kezdve volt alkalmam elég sok országban járni, sok különböző kultúrát megismerni. Munkám szerves része az utazás és utaztatás, hiszen utazásszervezőként és idegenvezetőként is dolgozom. Alapvetően az emberek szeretnek utazni, mert ilyenkor kikapcsolódnak, kikerülnek a hétköznapok körforgásából, új dolgokat látnak, tapasztalnak és meghatározó élményekre tesznek szert. Ugyanakkor ha valaki egy másik országba utazik, akkor ő saját kultúráját viszi magával, és nyilvánítja meg egy teljesen más környezetben. Én azért is szeretek utazni, mert ilyenkor szinte kézzelfoghatóan tapasztalom a különböző nemzeti identitásokban gyökerező merőben eltérő gondolkodásmintát, melyek nagyban hozzásegítenek, hogy megismerjem saját magamat. 

“Minden külföldi utazás és tapasztalat legnagyobb hozadéka az, hogy ráébressze az embert a saját kultúrája, saját országa értékeire.” (Hidasi Judit)

Következésképpen az utazások nem arról kellene, hogy szóljanak, hogy az emberek elveszik illetve kizsákmányolják a természeti és kulturális értékeket, hanem azokat megcsodálva saját kultúrájukba építik tapasztalataikat és ezáltal fejlődnek.

A PDF Alapítvány keretein belül arra törekszem, hogy az emberek tisztában legyenek azzal, hogy miképpen formálják szűk és globális környezetüket gondolkodásukkal és tetteikkel. Ahhoz, hogy harmonikus világot teremtsünk nem elég az egyéni és nemzeti szintű összefogás, hanem nemzetközi együttműködésre van szükség. Célom, hogy a látókört minél inkább kiszélesítsük ahhoz, hogy kontinenseken átívelő felelős gondolkodással egy szebb és boldogabb életet élhessünk.