Fatestvér program – minden újszülöttnek lehessen fatestvére

Korábbi híreinkben beszámoltunk az Alapítványunkat ért megtiszteltetésről, miszerint Magyarország zöldombudsmanjától, dr. Szabó Marceltől, meghívást kaptunk a Fatestvér program 2016. május 10-i, a Madarak és Fák napjára rendezett ünnepségére.

A rendezvénynek a Népliget adott otthont, ahol ezen a neves napon 22 facsemete került elültetésre. A Fatestvér programot dr. Szabó Marcel nyitotta meg ünnepélyes keretek között, majd ismertette a kezdeményezés jelentőségét és célját. Bejelentette továbbá, hogy benyújtotta a Fatestvér program országgyűlési határozati javaslatát.

A kezdeményezés szerint minden Magyarországon született gyermek kapjon egy őshonos fát, ez évente 90-100ezer új ültetést jelent. A program mindkét oldalról önkéntes alapú, a programhoz csatlakozó önkormányzatok területén, ligetekben, parkokban vagy állami erdőgazdaságok és nemzeti parkok erre a célra kijelölt területén valósulhatnak meg az úgynevezett gyermekligetek. A Zöldombudsman kifejtette, hogy a jövő generációira nézve a programnak a fák fizikai elültetésén és számuk növekedésén túl számos más jelentősége is van. A nemzettudat erősítése, a környezeti nevelés – környezettudatos gondolkodásmód, az ökológiai lábnyom tudatosítása és felelősségének felvállalása, a környezeti szennyezés csökkentése, a természethez való kapcsolódás elősegítése, az élet tisztelete és a jövő nemezedék érdekeinek védelme mindaz, melyet a Fatestvér program képvisel.

A védnökök, Szávay Ágnes teniszező és Szécsi Zoltán olimpiai bajnok vízilabdázó, beszéde folytatta a programot, a jó ügy iránt érzett lelkesedésük tovább emelte a rendezvény színvonalát.

A beszédek után a tettek következtek, előkerültek az ásók, lapátok, piros kis locsolókannák és a kertészek háttértámogatásával megkezdődött a faültetés. A feladatra bárki jelentkezhetett, felnőttek mellett a gyerekek is nagy élvezettel láttak hozzá a szerszámhasználatot megkövetelő „homokozásnak”, majd a belocsolásnak.

A névtáblákkal ellátott fákat a Szerváciusz Jenő Általános Iskola és diákjai fogadták örökbe. Természetesen az intézmény nagyszámú gyerekcsapattal képviselte magát

Alapítványunknak alkalma nyílott egyeztetni dr. Szabó Marcellel, ahol személyesen is megerősítettük együttműködési szándékunkat a Fatestvér program kapcsán.

A kezdeményezés egyéb lehetőségeket is biztosított a résztvevőknek. A környezetvédelemben tevékenykedő szervezetek közelebbről is megismerkedhettek egymással és gondolatébresztő beszélgetéseket folytathattak a közös cél megvalósulása érdekében.

A rendezők gondos munkájának eredményeként egyetlen gyermek sem unatkozott, számos logikai készséget és kézügyességet fejlesztő szabadtéri játék, az elfoglaltság hevében megéhező gyerekcsapatot pedig egy kürtöskalácsot hagyományosan készítő sátor várta. A rendezvény második felében a résztvevők a Muzsikás Együttes különleges hangszereivel előadott zenéjére táncolhattak és élvezhették a rögtönzött jó hangulatot.

Az Fatestvér programhoz csatlakozásunk és sikeres együttműködésünk jegyében a nap zárásaként közös fényképet készítettünk. Csatlakozzatok Ti is, tegyünk együtt egy tisztább és boldogabb világért!

 


A rendezvény pillanatai