Heti ötös - Tavaszcsalogatók

Bár a február még javában itt fagyoskodik, a vándormadarak pedig még csak „melegítenek” az útjukra, mi egy kicsit felkészíthetjük érzékeinket, és szívünket, hogy amikor itt az idő, észrevegyük az apró hírnököket, és üzenetüket: végre, érkezik a tavasz!

Lássuk azt az 5 különleges növényt, akik feladatukként vállalták, hogy legelsőként merészkedjenek a földfelszín fölé, hogy élénkzöld palástjukkal törjék meg a szürke, zord földrengeteget:

 

1. Fekete hunyor

Annyira korai, hogy az már kései! Kétséget kizáróan a fekete hunyor a nyertes, ha tavasz hírnököt keresünk. Enyhébb teleken ugyanis akár előző év decemberében dugja ki fejét és néz szét a külvilágban.  Ezért is kapta a „karácsonyi rózsa” elnevezést. Fekete gyöktörzse felett szinte világítanak hófehér szirmai. Az ókorban gyógynövényként ismerték, erősen mérgező, így inkább messzebbről köszönjünk neki, ha találkozunk vele.

 

 

2. Téltemető

A tavaszi fanfár: Ennek a kisvirágnak nincs szüksége harsonákra, elég csak ismerni aranysárga szirmait, hogy mondandóját érthessük. Februárban- márciusban nyílik. Miután magvait hű hangya seregek szállítják szerte- széjjel, a Téltemető a tavasz beköszöntével, a jól elvégzett munkáját követően visszahúzódik a föld alá és várja, hogy egy év múlva újra előtörhessen a sötétségből a fényre.

 

 

3. Krókuszok

A lágy tavaszi üzenet: Ha krókuszt, vagy más néven sáfrányt látunk, bátran szippanthatunk a levegőbe, érezni fogjuk, ahogyan a természet ébredezik körülöttünk. Az orvoslásban elismert görcsoldó, hurutcsillapító hatásairól. Híres bódító hatásáról is, melyről a görög mitológia is említést tesz. Ugyanis Zeusz, amikor Ida hegyén Hérával tartotta menyegzőjét, akkor Gaea, a Föld istennője a nász helyén - szerelmük dicsőítésére – körben sáfrányvirágokat növesztett. A sáfrány kiváló ételízesítő is, már Egyiptomban is leveseket, szószokat fűszereztek vele. A sáfránybibe vörös, a vele ízesített étel pedig igazi kuriózummá válik.

 

 

4. Varázsmogyoró

A tél végi üdítő: A február végi ködös, zord időkben a szemünkbe ötlik ez a vakítóan sárga cserje. A csupasz ágakról kinyúló keskeny, szirom-karjaikkal nyújtóznak ezerfelé, hintik nagyon intenzív illatukat, hívogatva elő a felhők mögül a Napot. Angol nyelvterületen „varázsmogyorónak, boszorkánymogyorónak” nevezik, a benne lévő csersavnak köszönhetően erős érösszehúzó hatásai miatt vérzések elállításában használták. Jelenleg felhasználják kozmetikai termékek készítésében.

 

 

5. Csillagvirágok 

A tavasz bókmesterei: Kedves, Nyugati, Tavaszi, Balkáni, Kaukázusi, Réti, Fekete-tengeri, kúpos…a Bókolóról nem is beszélve! A csillagvirágok majd’ mind a 90 faja a tavasz elkötelezett szerelmese. Virágaik főként csillag alakúak, a színkompozíciók végtelenjében pompáznak és borítják be pihe-puha dunyhaként már márciustól a tavasznyitogató földeket, ligeteket, sziklakerteket.