Heti ötös - Ehető természetvédelem

A környezet-, és természetvédelem már régóta foglalkozik annak kérdéskörével, hogyan lehetne helyrehozni a nagy mennyiségű hulladéktermelés által okozott környezeti kárt. Állandó kampányok, szervezett mozgalmak dolgoznak a már megtörtént károk elhárításán. Azonban egy más jellegű megközelítés a Föld egészségének helyreállításának szempontjából, ha azt a preventív szemléletmód olykor különös lépéseiből vizsgáljuk, jelen példa esetén a dolgok fogyaszthatóságának szemszögéből.

Lássunk 5 olyan meglepő terméket, vagy eszközt, amiről nem is gondoltuk volna, de ehető, és így védi a környezetet:

 

1. Kérsz egy falat vizet?

A PET palackok mennyiségének világméterű problémájára nyújthat megoldást Rodrigo García González találmánya, ugyanis ő a palackozást membrán golyóval váltaná fel. Ez az Ooho! elnevezésű vízgolyó, melynek testét egy speciális algakivonat adja, amely membránként veszi körül a vizet. A golyót egyben is bekaphatjuk, vagy kiszürcsölhetjük a folyadékot a belsejéből. A membrán nagyon rövid idő alatt lebomlik, valamint az előállítási költsége is igen alacsony, így igazán környezetbarát termék. Az eljárást egyébiránt a molekuláris gasztronómia is alkalmazza a zselés ízbombák kulináris élményeibe ágyazva.

 

 

2. A műanyag zacskók rémálma

A vásárlók műanyag fogyasztási szokásainak környezetkárosító hatása miatt a természet komoly veszélybe került, így ez sürgős beavatkozást igényel. Keleten a szokások megváltoztatására fejlesztették ki a jövő zacskóját, melynek alapját a burgonya, a természetes keményítő, növényi olaj, továbbá a banán, valamint a maniókagyökér adja. Ezeknek a zacskóknak a haszna két jó ügyet is szolgál. Egyrészt, mivel természetes alapanyagokból készült, így bomlási ideje is rövid, tehát nem károsítja az élővilágot, másrészt azonban vízben feloldva fogyaszthatóvá válik.

 

3. Ne ​mosogass, inkább edd meg a kanalad!

Nem csak a műanyag zacskók, de a műanyag tányérok, poharak és evőeszközök is súlyos mértékben károsítják a természetet. Több cég pedig, ennek megoldásaként találta fel az egyedi, 100%-osan természetes alapanyagból készült evőeszközöket és tányérokat. Az alapanyag búzakorpából, rizsből, kölesből és vízből áll, az előállítás pedig semmivel sem költségesebb a műanyagénál. Ez a tény, - amellett, hogy egy ehető evőeszköz igazi dizájn-t ad az étterem menüjének- költséghatékonyságban is valódi riválisa a műanyagoknak. Arra azonban figyeljünk, hogy csak evés után fogyasszuk el a kanalunkat, hiszen, ha a csábításnak engedünk, könnyen evőeszköz nélkül maradhatunk a leves fölött. Pohárként is választhatunk ehető fajtát: számos országban hódítanak a lebomló anyagú bio-poharak, melyek zseléből, vagy rizslisztből (ez az japán „kup”) készülnek és kiválóan tárolják hűsítőnket. A pohár mellé egy amerikai vállalat megalkotta a zellerből készült bio-szívószálat.

 

4. A csomagolás is lehet ehető

Nem kizárt, hogy évek múlva ez az új típusú, természetes és fogyasztásra is alkalmas csomagolóanyag fogja felváltani a műanyag csomagolásokat. Felfedezték ugyanis, hogy a tejben lévő kazeint lehetséges csomagolóanyaggá alakítani. Úgy tűnik, ez nem csak környezetbarát megoldás, de az anyag a sokkal kisebb pórusainak köszönhetően akár 500-szor hatékonyabban zár a hagyományos műanyag fóliánál. Bár még a fejlesztése tökéletesítés alatt áll, ez a találmány nagy lehetőségeket hordoz a hulladék csökkentés terén.

 

5. ​Arcra, vagy pocakba?

Az ehető kozmetikumok lényege, hogy kizárólag természetes eredetű anyagokat tartalmaz (természetes vajak, kakaóvaj, sheavaj, kókuszvaj, olajok, gyógynövény kivonatok), tehát a gyártás során felhasznált alapanyagok mindegyike élelmiszer-minőségű, génmanipulált anyagokat, mesterséges színezékeket, adalékanyagokat vagy tartósítószereket nem tartalmaznak. Jó formán az alapelv az, hogy csak azt tegyük a bőrünkre, amit meg is ennénk! Egyszóval nyugodtan belekóstolhatunk ezekbe a kozmetikumba, de ne feledjük, hogy a legjobb a bőrt kényeztetni velük.

 

Ezek az innovációs technikák mind egy gondolatból, egy ötletből származnak. Egy kis bátorsággal, és kreativitással mi is tálalhatunk olyan megoldásokat, melyek segíthetnek a természet harmóniájának táplálásában