Heti ötös - Öko-dizájn: Az újrahasznosítás hajnala

Előző alkalommal a környezettudatosságot abból a szempontból vizsgáltuk, hogyan lehetne felváltani a fogyasztói hulladéktermelést természetes anyagokból készülő, e képpen ehető tárgyakkal. Ezen kiváló kezdeményezések mellett azonban a hulladékok így is napról napra termelődnek, így szükség van egy olyan szemléletmód felvételére is, melyben felfedezhetjük, hogyan lesz képes a hulladék értékteremtővé válni egy új tárgyi környezet létrehozásában.

Az öko-dizájn filozófiai alapja pontosan ezen nyugszik. Ez egy ökológiai szempontból elkötelezett tervezési módszer, melyben a fenntarthatóság, az innováció, a környezet és az ember kapcsolatában való harmónia újra-szervezése és a hulladékkezelés optimalizálása is fontos alappillérek.

Öko-dizájner, vagy re- dizájner bárki lehet, egyre többen csatlakoznak ehhez az egyedi DIY (Csináld magad) trendhez. Miből készítsd el egyedi tárgyaidat? Bármiből!

Mi összegyűjtöttünk 5 olyan hulladékot, amivel egyedit alkothatsz:

 

1. Gumiabroncs, bicikligumi

Ez a kevésbé népszerű hulladék új életciklusában- és például újrafestve- az ágyásban keretezheti a színpompás virágokat, vagy gyermekhintaként is tökéletes. Azt gondoltad volna, hogy apróbb részeiből akár övet, táskát, vagy asztallapot is készíthetsz? Számos kreativista választja a kihívást például abroncs- ékszer készítésére, elsöprő sikert aratva a termékekkel. Persze kell hozzá megfelelő terv, kézügyesség és egy adag erő, hogy „re-formáld” az anyagot. Magyarországon több stylist használja a gumiabroncs anyagát kollekcióihoz, kiegészítőihez a kifutón is. 

 

 

2. Műanyag

A műanyag lebomlási ideje nagyon hosszú, tehát igen csak terheli a környezetet és a természetet. A PET palack azonban a szemétkupac helyett helyet adhat magának az Életnek, ha megfelelően kialakítva megtöltöd virágfölddel, vagy finom madáreleséggel. Bátrabbak PET palackokból készült csónakban eveznek, és számos kitűnő ötlet vált már valóvá flakonból, és a színes kupakokból készült hangszer és gyermekjáték gyanánt. A kupak színei és árnyalatai a művészeteket is meghódítják, egyre több portré (pl. Mary Ellen Croteau, vagy Bernarn Pras kupak portréi) készül belőlük, továbbá különleges ékszerként, dekorációként, és lámpaburaként is megállják a helyüket.

 

 

3. Papír

A maradék papír, csomagolóanyag, régi szórólapok, prospektusok, és újságok  újra-felhasználása olyan méreteket ölt, mely egyedülálló életstílussá kezdi kinőni magát. Olyan fantasztikus papírból készült ruházati kollekciók készülnek manapság, melyek a textil rutinjával vetekednek. Papírból készíthetsz dekorációkat, ajándéktárgyakat is, és, ha olyan papírhulladékkal találkozol, melyek bevonóanyaga vízhatlan, akár saját készítésű táskát is tervezhetsz. Mark O’Brien brit művész újrahasznosított hullámkartonnal dolgozik és háromdimenziós szobrai között nagyon élethű férficipők díszelegnek… lehet ez lesz a jövő? A kartonpapír tehát nem csak a költözés elengedhetetlen kelléke, kis fantáziával a lakásodat, irodádat, üzletedet csinosíthatod kartonbútorokkal, lámpákkal és vázákkal is. 

 

 

4. Megunt textil, és ruhadarabok

Nem csak portörlésre valók. A „re-textil” a divatvilágban is fontos szerepet tölt be, valamint a művészek és az öko-dizájnerek kedvenc anyaga. Hintákban, hálókban, monumentális textil- installációkban öltenek újra formát a használt ruhák. Az óriásplakátok anyaga gyakran textil-PVC, és ebből rengeteg kerül évente a szeméttelepre. Eme problémakörnek az orvoslására néhány nyitott szemléletű magyar dizájner felfedezte, hogyan lehetne rendkívülit alkotni (és nagyon népszerűt!), olyan sátrakat, pénztárcákat, és táskákat alkotnak, melyek egyediségük miatt igen keresettek.

 

 

5. Üveg, fém, elektronikai hulladék

A befőttes üvegnek egyik oldalról a hűtőben a helye. Másik oldalról azonban akár a fürdőszobádban a sminktartód is lehet... Vagy a gyertyatartód, lámpabúrád és az új dizájn-fűszeres kerted alapjaként is funkcionálhat. Ha hulladék üvegmozaikról gondolkodunk, burkolóanyagként színesítheti az otthonodat, divatos, és különlegessé alakíthatod a falat, vagy padlót. A fém és elektronikai hulladék "újhullámos" alkotásai a kortárs művészeket is megihlette, számos hobbi és értékes darab is gazdagítj a kiállításokat. A fém formálhatósága miatt szobrok, installációk és festmények főszereplője, vagy akár egy egész autót is újra lehet építeni belőle. Ez utóbbit a lengyel Pruszków  városában tekinthetjük meg, bár egyelőre nem repíthetnek a sztrádákon, csak kiállítottként díszelegnek.

 

 

A lehetőségek száma végtelen, rengeteg új funkciót találhatsz, ráadásul magában az alkotásban a Te egyéniséged fog megjelenni, így az életedet nem a tömegtermelésre szánt tárgyakkal, hanem az egyediségeddel töltöd meg. Az alkotás azonban nem csak kreativitást, de felelősségvállalást is jelent. A kísérletezésekben elsődleges, hogy olyan tárgyakat hozzunk létre a hulladékokból, melyek építik környezetünket, az életünket, és semmiképp sem károsítják azt. A Creative Arts Fair az Iparművészeti Múzeum évről évre meghívja a vállalkozó szellemű öko-dizájnereket, és az újrahasznosítás iránt érdeklődőket, így akár találkozhatunk is ott!